Keshan matta auktion

Sök bland pågående auktioner hos hundratals auktionshus. Barnebys samlar alla auktioner på ett ställe. Antikviteter, möbler, konst, design och mycket mer. Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter.

Vi samlar Europas auktionshus. MATTA , persisk, ljus keshan , 3x 3cm. Ljusblåa blommor på vitt botten, grönblå bård. Lägg bud på allt ifrån trasmattor till persiska mattor och broderier. Växtmönster i brunt, vitt, beige och ljusblått.

Christina Linderoth-Olson. Köp och sälj Persiska i auktion och till fast pris på Tradera. Fynda Mattor i massor av auktioner. Keshanmattor i sin tur har. Fakta: Så klassas mattorna: ​. För att kallas ”antik” måste en orientalisk handknuten matta vara . Via nätauktion frigör PS Auction kapital bundet i fordon, maskiner och utrustning.

En vackert blåröd matta. Skvallrar motivet om var den här mattan kommer ifrån, och hur åldersbestämmer man den? Den avbildade mattan är en handknuten persisk keshan-ardakan.

Auktion på internet med 1st ny maskinvävd keshan , matta i klassisk design. Material: polypropen och polyester, väv av jute Mått: 297x197cm. Condition A corner with wear. Shown Magasin Frihamnen, Stockholm. We take no responsibility for the correctness of these automated translations.

Ljus CONDITION REPORT: colourrunarea. AB Märta Måås-Fjetterström). Most of the rugs and carpets in this auction are antique decorative Persian rugs and Caucasian rugs. Man, that rug really tied the room together!

This Pin was discovered by Anna W. Discover (and save!) your own Pins on Pinterest. Buy and sell new, used and antique oriental carpets and rugs at Lauritz. Vi kommer att sälja en hel.

Bukowskis auktion pågår för fullt. Jag tycker utgångspunkten ska vara att man köper en matta för att man verkligen älskar den. Och mattor ska användas. Jag är inte så mycket för att samla på.

Från sista bildserien med Marilyn. Bilden tagen av Bert Stern som hade ensamrätt att fota M Monroe. Det röda krysset skall vara gjort av Marilyn med sitt läppstift, på negativet då hon ratade bilden.

Välkommen på vernissage. Metropol Auktioner och Diabetes Wellness Sv arrangerar för andra året i rad en konstauktion till förmån för diabetesforskningen. I år medverkar konstnärer inom allt från klassiskt måleri till urban-graffiti.